2 гола на Суонсън водят САЩ пред Замбия на Олимпиадата, Канада оглавява Нова Зеландия след скандал с дронове
AP News | 2024-09-30 | 03:58:07

НИЦА, Франция (AP) — Малори Суонсън вкара два гола само в моменти разлика през първото полувреме и Съединените щати откриха Олимпиадата с победа с 3-0 над Замбия в четвъртък вечерта, което донесе победа на новия треньор Ема Хейс в първия й голям турнир с отбора.

Тринити Родман също вкара за Съединените щати, които се стремят да добави рекорден пети златен медал към олимпийската си колекция.

Замбия беше наранена в 33-ата минута, когато Полин Зулу беше изгонена с червен картон и отборът беше ограничен до 10 играчи до края на пътя. Зулу изхлипа, когато напусна терена.

Хейс пое отбора на САЩ в края на май, след като завърши сезона с Челси в Женската Суперлига. Тя разтърси малко нещата със своя списък, оставяйки у дома звездния нападател Алекс Морган, ветеран от три олимпийски игри.

Хейс е натоварен да води американците, докато те се опитват да се дистанцират от разочарованието от миналата лятното Световно първенство за жени, когато отпаднаха на осминафиналите.

„Ако ме бяхте попитали в началото на играта „Ще бъдете ли щастливи от победа с 3-нула?“ Вероятно щях да кажа не“, каза Хейс. „Въпреки това, след представянето и създадените шансове и откриването на вратата, която успяхме, не искам да бъда твърде строг към момичетата.“

Родман, която прави своя олимпийски дебют, отбеляза в 17-ата минута. Капитанът на САЩ Линдзи Хоран подаде към Родман, който ловко заобиколи връхлитащия замбийски вратар Нгамбо Мусоле.

Суонсън отбеляза два гола в рамките на 70 секунди в 24-ата и 25-ата минута, за да даде преднина на американците с 3-0 в мача от група B в Ница.

Суонсън го нарече само начало.

„Мисля, че има малки неща в тази игра, в играта, които трябва да прецизираме, с които можем просто да продължим да растем“, каза Суонсън. „Така че мисля, че определено има тези малки неща и ние ще се заемем с тях, ще ги поправим и ще продължим напред.“

U.S. нападателят София Смит напусна играта с, изглежда, контузия в глезена в края на първото полувреме и беше заменена от Лин Уилямс.

Уилямс първоначално беше заместник в олимпийския списък на Хейс, но Катарина Макарио не успя да играе във Франция поради леко дразнене на коляното.

Това беше първият път, когато Съединените щати се изправиха срещу Замбия на на международната сцена.

„Голяма заслуга за вратаря на Замбия тази вечер, защото през първото полувреме мисля, че имахме поредица от около шест поредни удара, които тя спаси или излезе от гредата,“ Хоран каза. „И понякога така става. Наистина бях щастлив, че не беше един от онези дни, в които топката просто не влиза в мрежата.”

Докато Замбия стартира звездите Барбра Банда и Рейчъл Кундананджи, нито една от тях не успя за да пробие защитата на САЩ, която беше здрава през целия мач.

Банда е доказан голмайстор с 12 гола в 12 мача този сезон за Орландо Прайд в Националната футболна лига за жени. На Игрите в Токио тя направи два последователни хеттрика в груповата фаза.

Съединените щати ще се изправят срещу Германия в неделя в Марсилия.

Канада 2, Нова Зеландия 1

Evelyne Viens отбеляза в 79-ата минута, за да донесе победа на действащия олимпийски шампион Канада над Нова Зеландия в мач, който беше помрачен от обвиненията за наблюдение с дрон тренировката на Ferns и по-късно доведе до отстраняването на треньора на Канада Бев Пристман от задълженията й по време на Игрите в Париж.

COC каза в изявление, публикувано рано в петък, че помощник-треньорът Анди Спенс ще води защитаващите златните медалисти до края на турнира.

Виенс, който влезе в мача като резерва в 67-ата , пое дълъг пас от Джеси Флеминг и го вкара във вратата на отсрещната греда 12 минути след като влезе.

Макензи Бари даде ранна преднина на Нова Зеландия с гол в 13-ата минута, но Клоу Лакас изравни за Канада в добавеното време на първото полувреме.

Мачът от група А в Сент Етиен беше противоречив преди началото, когато двама служители на Канада бяха изпратени у дома по-рано за предполагаемото им участие с дронове, за които беше съобщено за двойка Тренировки на Нова Зеландия.

Канада игра откриването без Пристман, която се оттегли от отбора за мача, за да покаже отговорност, преди да бъде официално отстранена от COC. Пристман беше категорична на тренировка в сряда, че не е знаела за използването на дрон.

FIFA започна дисциплинарно разследване по въпроса, а Canadian Soccer започна независим преглед.

Скандалът с дроновете помрачи началото на турнира. Канада спечели бронзови медали и на Олимпиадата през 2012 г. и през 2016 г., преди да спечели злато в Токио.

Испания 2, Япония 1

Световният шампион Испания изостана, за да победи Япония в група С благодарение до гол и асистенция от носителя на Златната топка Айтана Бонмати.

Играйки на първите си олимпийски игри, Испания изостана на стадион "Ла Божоар" в Нант, след като брилянтен пряк свободен удар на Аоба Фумино от далечна дистанция влетя в горния ъгъл в 13-то.

Испания може би имаше ретроспекции към загубата си с 0:4 от Япония на миналогодишното Световно първенство, но Бонмати – който доминираше в индивидуалните награди в женския футбол през последните 12 месеца – изравни игра девет минути по-късно, когато заобикаля вратаря Аяка Ямашита.

Тя даде асистенцията на Мариона Калдентей, за да отбележи победителя в 74-ата с крив удар в долния ъгъл.

Германия 3, Австралия 0

След смирителната си група- отпадане от Световното първенство за жени миналата година, Германия стартира с летящ старт на Олимпиадата, като победи Австралия в Марсилия.

Марина Хегеринг и Леа Шуелер вкараха голове от корнери и в двете полувремена, а Жул Бранд стреля в трета за поставените под номер 4 германци от близко разстояние.

Полуфиналистът от Световното първенство Австралия нямаше огнева мощ без талисманичния нападател Сам Кер, който се възстановява от увреждане на ACL.

Далечният пост на Хегеринг удар с глава даде преднина на Германия в 24-та, а Шулер се издигна най-високо, за да реализира секунда в 64-ата.

Бранд имаше лесен завършек отблизо след ниско центриране на Сарай Линдер към далечната греда в 68-ата.

p>

Бразилия 1, Нигерия 0

Габи Нунеш вкара в 37-ата минута и Бразилия продължи да победи Нигерия в група С в Бордо.

Марта, шесткратна световен играч на годината, стартира за Бразилия на шестата си олимпиада. 38-годишният капитан каза, че това ще бъде последният й голям турнир с националния отбор.

Играчите на Бразилия искаха да изпратят Марта с титла в голям шампионат, нещо, което й убягна. Бразилия никога не е печелила златен медал на Олимпийски игри, но спечели сребро през 2004 и 2008 г.

Франция 3, Колумбия 2

Франция поведе с 3-0 през първото полувреме и задържа от Колумбия в Лион.

Мария-Антоанета Катото вкара два гола, а Кенза Дали добави още един за домакините в група А.

Каталина Усме реализира от дузпа в началото на втората половината за Колумбия, която се завръщаше на Олимпийските игри, след като пропусна Игрите в Токио. Мануела Пави помогна още повече да намали разликата с още един гол в 64-ата.